Якщо ви хоч раз замислювалися над тим, щоб "зайнятися IT", ви напевно перегортали списки актуальних і затребуваних вакансій в індустрії високих технологій. І навіть якщо для вас сам процес створення IT-продуктів поки що залишається таємницею за сімома печатками, ви напевно зустрічали оголошення в дусі «потрібний frontend developer для роботи на такому проекті». За цим терміном ховається захоплююча спеціальність, яка, судячи з відгуків та карток вакансій, є перспективною та прибутковою. Чи це так на практиці? Давайте розберемо в деталях професію фронтенд розробник.
Чим займається фронтенд розробник
Сама по собі спеціальність розробника програмних продуктів передбачає, що її власник займається розробкою і втіленням у життя будь-якої програми чи додатку. Далі, як і в будь-якої іншої галузі, починається виділення вузьких спеціалізацій. Як інженер телекомунікаційних мереж та інженер з техніки безпеки - це зовсім не рівнозначні професії, так і в розробці існують свої вузькоспеціалізовані ніші. Перш за все, це тип продукту, який розробляється - веб-додаток або мобільний додаток. І ось уже всі розробники поділяються на веб-девелоперів та девелоперів мобільних продуктів.
У ході розробки будь-якого програмного веб-продукту бере участь команда, в якій є відповідальні за різні частини функціоналу сайту. Зрозуміло, існують і «майстри на всі руки» - так звані full-stack девелопери, які можуть звалити на себе обов'язки в сфері розробки. Але це відносна рідкість, адже потрібно однаково володіти технологіями та навичками як фронт-розробки, так і бек-розробки. І найчастіше учасниками девелоперських команд стають окремо:
- Фронтенд розробники, які відповідають за розробку та впровадження видимої частини сайту;
- Бекенд розробники, чия задача - реалізувати всі завдання веб-продукту на серверній стороні.
Так от, фронтенд розробник - це той, хто відповідає за всі елементи сайту, з якими взаємодіє користувач. На його рахунку і верстка сторінок сайту, і розробка окремих елементів, які використовує користувач (умовно кажучи, всі кнопки, інтерактивні елементи, візуальні «фішки» сайту, інтегровані платіжні опції, які використовує користувач, це робота фронтенд девелопера).
Основні обов'язки та додаткові скіли
Зрозуміло, що звести докупи всі обов'язки фронтенд розробника - завдання не з легких. Залежно від типу проекту та фреймворків, які використовуються, коло завдань може змінюватися. Загалом, можна зібрати невеликий список того, що робить кожен фронтенд розробник:
- Відповідальність за логічну та безперебійну роботу всіх компонентів, присутніх на сайті. Кожна кнопка повинна викликати певну дію, посилання – вести на потрібний URL, візуальний елемент – працювати бездоганно. Все, що ви бачите, чуєте, використовуєте на сайті – це зона відповідальності саме фронтенду.
- Відповідальність за клієнтський бік інтерфейсу. Якщо бекенду важливо, щоб сайт точно працював з боку сервера, то фронтенду важливо, щоб він відповідав запиту клієнта.
- Адаптація сайту під різні платформи – теж завдання фронтенд-розробки. Ви заходите на сайт із ноутбука, телефону, планшета, чи зі свого смарт-ТВ? Фронтенд девелопер відповідає за те, щоб сайт коректно працював під усіма цими платформами.
Знання та навички, необхідні фронтенд розробнику
Сучасні IT-компанії відразу виділяють важливі софт і хард скіли.
У якості хард скіллів виступають ті знання та навички, які дає фронтенд навчання та практика. Як мінімум, який сьогодні передбачено для junior front end (це початковий ступінь професії):
- Знання основ верстки сайтів та мов верстки (HTML, CSS);
- Актуальні фреймворки, з якими працює сучасна веб-розробка (CSS, Node JS, Angular, React JS тощо)
- Досвід написання коду JavaScript;
- Досвід роботи з інструментами GIT, базові знання (Chai, Enzyme, Karma).
Все це ви зможете отримати на курсах фронтенд розробки. А ось щоб просуватися далі, знадобиться як досвід роботи та портфоліо успішних проектів, так і софт-скіли, на які сьогодні наймачі роблять чи не більший акцент.
Важливі софт-скіли для будь-якого фронтенду - це:
- Вміння працювати в команді та слухати як керівника, так і членів команди;
- Навички спілкування. Під час мітингів уміння доносити свої думки не менш важливе, ніж якісно писати код;
- Знання іноземних мов. Багато девелоперів працюють з іноземними замовниками, і сьогодні знання як мінімум англійської для професії обов'язкове;
- Самоосвіта. Фронтенд розробка - це галузь, що динамічно розвивається. Застигнути в моменті не вийде - на п'яти наступають молоді конкуренти. Тому для девелоперів самоосвіта – це важлива навичка, якщо вони хочуть розвивати кар'єру.
Курси: де готують фронтенд розробників
Той, хто вже визначився з вибором напряму в IT, запитає: як стати фронтенд розробником? Варіантів є кілька:
- Записатися на курси. Для початківця фронтенд розробника курси стануть хорошим стартом. Тут ви можете отримати базис, необхідний для роботи. Варто обирати курси, організовані практичними IT-компаніями або лабораторіями. Тоді є великий шанс, що після закінчення ви зможете отримати роботу в такій компанії.
-
Закінчити ВНЗ за фахом, пов'язаним із розробкою програмного забезпечення. Фундаментальні знання – це чудово. Втім, відразу після вручення диплому вас у велику компанію навряд чи запросять. І тут краще або знову доповнити своє резюме курсами фронт-енду, або хоча б знайти варіант інтернатури в IT-компанії - багато хто в індустрії воліють самостійно вирощувати кадри на умовах стажування.
Ну що, підіб'ємо підсумки. Фронтенд – основа ефективної взаємодії людини з інтерфейсом сайту. Професія ця важлива і потрібна, і незважаючи на засилля додатків, конструкторів сайтів та ШІ, скидати фронтенд девелоперів з рахунків поки що рано. Тому дерзайте, проходьте навчання, стартуйте в IT з цією спеціалізацією і досягайте успіхів. Повірте, у frontend це цілком реально.