Мрієте про успішну кар'єру в IT? Ви чули багато міфів про роботу IT-спеціалістом і намагаєтеся розібратися, який з них правдивий? У цій статті, яку ми оформили як керівництво для початківців, ми розберемо всі основні моменти, з якими стикаються претенденти при пошуку підходящої посади. Ми розповімо, з чого почати свою кар'єру, які навички для цього знадобляться і що насправді ховається за цими двома буквами - IT!
Для початку відразу зазначимо, що вища освіта в сфері інформаційних технологій не є обов'язковою умовою для працевлаштування, але і зовсім без розуміння цієї сфери роботу не знайти. Якщо ви претендуєте на посаду молодшого спеціаліста, вам знадобиться або середня професійна освіта, або проходження курсів, після яких можна отримати міжнародно визнаний сертифікат: MTA; CDP; CISSP.
Найцінніші сертифікати для початківців: CompTIA A+; CompTIA Security+; Microsoft Fundamentals. Пройшовши цей етап, ви можете отримати сертифікат для middle, senior спеціалістів: CCIE, CCNP, компанії Cisco. Звичайно, вища освіта, підкріплена міжнародними сертифікатами, стане вашою величезною перевагою. У Молдові є IT-академії, такі як: IT Profit start и Tekwill, де готують IT-фахівців.
При виборі вакансії визначтеся з напрямком, в якому ви хочете розвиватися: програміст, розробник, UX UI дизайнер, бізнес-аналітик, тестувальник і т.д., і мовою програмування, на якій хочете працювати. Для початківців найкращим вибором стануть HTML/CSS + JS. Вони досить популярні серед компаній, які шукають фахівців, плюс їх не дуже складно освоїти. Якщо ви хочете влаштуватися на більш високооплачувану посаду, зосередьтеся на Java або Python.
Великим плюсом роботи в IT сфері є можливість працювати з будь-якої точки світу, з величезною кількістю компаній з різних країн, так як це робота в інтернеті. Але, важливо знайти пропозиції від перевірених компаній, такі пропонує сайт для пошуку вакансій delucru.md.
Оскільки ми заговорили про мови програмування, давайте подивимося, які професійні навички вам знадобляться. Базові hard skills для IT-спеціалістів:
- знання баз даних, як мінімум - SQL
- вміння писати код (чим довший і складніший код, тим вищий рівень спеціаліста)
- навички роботи з UNIX або Linux
- мови програмування, про які ми говорили вище. Чим більше мов ви знаєте, тим вища ваша цінність як фахівця
- знання англійської мови, розуміння мережевих алгоритмів та безпеки в інтернеті.
Особистісні якості або soft skills мають бути такими: адаптивність, багатозадачність, швидке навчання, вміння працювати в команді та стресостійкість, аналітичний та комплексний підхід до вирішення проблем.
Після того, як ви закінчили курси, визначилися з напрямком - саме час обирати вакансію. Припустимо, ви шукаєте роботу в Тирасполі. Незважаючи на те, що ринок праці може здатися більш вузьким, IT-фахівці можуть працювати віддалено, тому пишіть резюме відповідно до стандартів Європи та США. Підготуйте чіткий перелік своїх професійних навичок, досвіду роботи, кейсів та мотиваційного листа. Це важливо, так як ваша зарплата не повинна сильно відрізнятися від тієї, яку ви могли б отримувати, перебуваючи в столиці, або в одному з міст США. Все залежить від рівня компанії та ваших навичок, але навіть молодші спеціалісти із середньою освітою та/або курсами отримують щонайменше 900-1000 євро на місяць.
Після цього буде етап співбесіди. Обов'язково задайте ці питання, якщо хочете бути впевнені у своєму виборі:
- Як тестується код і як часто він оновлюється?
- З якими мовами програмування ви будете працювати і чи є якісь додаткові технічні нюанси, про які потрібно знати?
- Як відбувається взаємодія між співробітниками різних напрямків, що працюють над одним проектом?
- Як розраховується KPI співробітника?
- Як відбираються, розподіляються завдання і чи потрібно складати звіти?
У свою чергу, будьте готові відповісти на питання HR про ваші знання англійської, мов програмування, зарплатні очікування, перспективи зростання і розвитку (ким ви бачите себе через 5-7 років), яку користь ви принесете компанії - чому керівник повинен вибрати саме вас. Важливо не соромитися, але і не сказати те, що дійсно не можна показати на практиці. Будьте об'єктивні і поводьтеся природньо.
Тепер вам буде максимально просто підготуватися до побудови успішної кар'єри в сфері IT, і ви вже скоро почнете розвиватися на роботі своєї мрії!