Сьогодні люди легко довіряють організацію подорожей туристичним фірмам. З космічним простором скоро станеться те саме. Космотуризм вже започатковано, і розвиток інфраструктури за орбітою нашої планети – питання часу. А щоб подорож у космос була яскравою та цікавою, не обійтися без космічних професій майбутнього. Одна з таких – менеджер космотуризму.
Що таке космічний туризм
Космічний туризм - це напрямок туризму, що включає польоти в космос або на навколоземний простір. До цього поняття входить також спостереження за запуском ракети, зірками, відвідування космодромів.
Офіційно галузь існує з 2001 року. Саме тоді Денніс Тіто, американський мультимільйонер, провів 8 діб на МКС. За це задоволення він розщедрився на $20 млн. Щоправда, перший космічний турист змушений був спочатку пройти повний курс фізичної підготовки та навчитися керувати космічним кораблем.
Протягом наступних 10 років на орбіті побувало ще 8 людей. Це започаткувало розвиток космічних стартапів. Наприклад, компанія SpaceX розробляє ракети та капсули для польотів на космічну станцію. Працюють над своїми проектами Boeing та Space Adventures, Ltd. Остання орієнтована на місячний туризм та планує надавати подорожі навколо Місяця за ціною $100 млн. за квиток.
Космічний туризм вийшов на новий виток. Компанія SpaceX у вересні 2021 року відправила на орбіту чотирьох мандрівників на космічному кораблі Crew Dragon. Загалом туристи провели в космосі 71 годину, а максимальна висота польоту становила 585 км. Примітно, що жоден із учасників не був астронавтом і ніколи не служив у повітряно-космічних силах.
Оператори Blue Origin та Virgin Galactic надають можливість 15-хвилинного польоту на висоту 100 км. Ціна такої подорожі – $250 тис.
Загалом у космосі побувало вже 600 туристів. І компанії-оператори націлені на те, щоб надати таку можливість усім охочим. Це означає, що космічні професії будуть надзвичайно потрібні. Сьогодні кожен охочий може пройти навчання менеджерів із космічного туризму.
Хто такий менеджер космотуризму
Це фахівець, який займається організацією космічних турів, розробляє програми польотів та контролює цей процес.
До обов'язків менеджера з космічного туризму входить:
- вивчення та аналіз ринку космічних послуг;
- оцінка конкурентоспроможності організації над ринком космічних технологій, товарів та послуг;
- розробка заходів щодо зростання продажів та розвитку бізнесу;
- оцінка перспективності замовників, визначення їхніх потреб та переваг;
- проведення рекламних кампаній;
- розробка стратегій збуту та контроль реалізації заходів;
- формування цінової політики;
- зміцнення позицій компанії над ринком космічних продуктів, товарів та послуг.
Що робить менеджер космотуризму
На даний момент професія менеджер космотуризму мало чим відрізняється від звичайного менеджменту та взаємодії з клієнтом. Фахівець:
- досліджує та аналізує;
- вносить пропозиції та корективи;
- проводить презентації та тренінги;
- організовує нові проекти;
- консультує;
- прораховує ризики;
- збільшує цільову аудиторію.
У майбутньому, коли люди навчаться долати існуючі швидкісні стрибки, а космічні кораблі зможуть у короткий термін діставатися інших планет, сфера діяльності менеджерів з космічного туризму розшириться. Передбачається, що фахівці братимуть участь у розробці орбітальних комплексів, місячних баз та інших космічних споруд.
Для успішного виконання обов'язків менеджер з космотуризму повинен мати такі якості:
- прагнення самовдосконалення;
- вміння планувати час;
- нестандартне мислення;
- холоднокровність;
- творчий потенціал;
- вміння переконувати;
- вміння працювати у колективі та самостійно.
Крім любові до космосу та наукової фантастики, повинні бути навички менеджменту: комунікабельність, орієнтованість на клієнта, знання іноземних мов. Не зайвим буде вміння швидко розв'язувати складні ситуації. Незважаючи на деяку схожість, дана професія значно відрізняється від звичайних туристичних агентів, адже йдеться про космос та інші планети.
Як стати менеджером космотуризму
Професія менеджер з космічного туризму - дуже відповідальна та потребує серйозної підготовки. Навчитися їй можна в одному з наступних ВНЗ України:
- Університет ім. О. Гончара у Дніпропетровську.
- Авіаційний університет у Києві.
- Аерокосмічний університет ім. М. Є. Жуковського у Харкові.
На факультетах з космічного туризму навчають астрономії, економіки, туризму, інженерії, права, радіотехніки та приладобудування. Студентам допомагають розібратися в технічних обмеженнях та знайомлять із заходами безпеки у космосі.
Де вчитися на менеджера з космічного туризму ще? Актуальними є приватні курси для освоєння нової професії. Під час їхнього вибору слід спиратися на думку студентів, враховувати репутацію навчального закладу та досвід викладачів.
Де може працювати менеджер космотуризму
Космос перестав бути виключно державною прерогативою. Приватні компанії та фонди давно його освоюють. Тому менеджер космотуризму зможе після навчання знайти роботу у:
- космічних фірмах;
- туристичних організаціях;
- національних аерокосмічних компаніях.
У світі спостерігається підвищений інтерес до спеціальностей, пов'язаних із освоєнням космосу. За цими професіями - майбутнє, адже людство перебуває перед обличчям нових відкриттів. Стрімкий розвиток сучасної техніки неминуче призведе до створення нових космічних кораблів, баз на Місяці, міст на Марсі. А міжпланетні перельоти із розряду фантастики перейдуть у реальність. Добре, якщо на момент, коли можна запросто влаштувати сімейний політ на орбіту у вихідні, будуть готові космічні гіди та менеджери, здатні організувати подорож.